glutensiz

KARABUĞDAYI SİZLERE BİRAZ OLSUN TANITMAK İSTİYORUM

 

Karabuğday tam tahıllar gurubundan olmasına rağmen, içinde GLUTEN bulundurmayan fakat normal diğer buğdaylarla karşılaştırıldığında üstün özellikleri olan bir buğday türüdür.

Özellikleri: Lif oranı yüksek,yağ ve kalori oranı düşük,daha tokluk hissi

veren daha da önemlisi vücudumuzun kendi kendine üretemediği bir çok tahılda bulunmayan LİZİN adlı bir AMİNOASİT kaynağı olmasıdır.

Protein açısından Soya fasulyesinden daha çok protein içerir

İçinde GLUTEN bulunmadığı için GLUTEN e karşı ALERJİ si olanlar ve ÇÖLYAK hastaları gönül rahatlığıyla usulünce kullanabilirler.

Pankreasın şekeri metabolize etmesine yardımcı olur ki buda DİABET hastalarına da bir hayli faydalıdır. Lif açısından zengin oluşu ise, çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan biri olan bilhassa kalın ve ince barsak kanserinin önlenmesin de oldukça etkili olduğu bilinir.

 

Ben kendim GLUTEN e alerjim olduğunu öğrenene kadar, böyle bir ürünün olabilirliğinden habersizdim. Ta ki GULÜTEN siz ürünleri araştırmaya başlayınca, Karabuğdayın tam benim ve benim gibiler için en uygun ve yararlı bir ürün olduğunu anladım.

(Yabancısı olduğum bu unla kaynaşmaktaki zorlukları çok iyi biliyorum.

Daha önceleri ülkemizde Karabuğday ununu bulamadığım için Almanya dan getirterek, mutfağımı bir laboratuar gibi kullanarak uzun zamandır deneyimlerim ile ben ve benim konumum da olanlara (KARAUNLA) yapılmış damak tadıyla yiyebileceğimiz ürünler meydana getirdiğim için mutluyum. Amacım sadece beni huzurlu eden bu ürünü zorluk çekmeden herkesin kullanabilmesidir.İstanbul Beşiktaş ilçesinde balıkçılar çarşısının yakınındaki bir yerdeEkolojik gıdalar satan Kırk ambar isimli mağazada Ukraynadan getirtilen türü satılıyor.Almanyadan getirttiğim ekmek yapımına daha elverişli.Umarım yakında Almanyadaki türü buradada satılır.

  Ben bu hususta hepinize yardımcı olmaya varım.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !